پرش لینک ها

Environmental training of kids

 

گزارش اجرای پروژه آموزش محیط زیست از طریق داستان خوانی به مادرو کودک

به ترتیب مناطق منتخب در تهران بزرگ

پیرو موافقنامه جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط زیست و معاونت امور زنان شهرداری ، پروژه داستان خوانی برای مادران و کودکان با رویکرد محیط زیستی در  ۹ منطقه از تهران به شرح ذیل در منطقه های   1، 2، 3، 4، 5، 6،7، 8، 13 اجرا  گردید.

این پروژه  ازتاریخ  ۱۷ آذر ماه 1398 آغاز و آموزشگرانی از جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط زیست فعالانه در این طرح شرکت داشتند.

مختصرا به اطلاع می رساند ،آموزش در این مناطق با مقدمه ای از مبانی محیط زیست  و کتاب خوانی همراه با معرفی کتابهای مناسب برای مادران و کودکان و تشویق و ترغیب مادران به  مشارکت و مدیریت صحیح در  حفاظت از محیط‌زیست انجام گردید .

آموزش نکات کاربردی و بازی و قصه خوانی برای کودکان همراه با مهارت آموزی علاقه مند کردن آنها به کتاب و کتاب خوانی سرگرمی و شعر خوانی برای بالا بردن روحیه شادی و نشاط از اهداف این گردهمایی ها میبا شد. کتاب مبانی آموزش محیط زیست الگوی مدرسین در گردهمایی ها می باشد                                         

 منطقه 1 سرای شهر بانو .آموزشگر خانم مه لقا کاشفی

  اذر 1398 آموزشگر  به مجموعه فرهنگی شهربانو منطقه 1 مراجعه و برای مادران در باره فعالیتهای جمعیت ،لزوم حفظ طبیعت و کارهای تاثیر گذار که هر فر د به تنهایی می تواند انجام دهد صحبت کرد.

بحث داستان خوانی و قصه گویی با توجه محیط زیست با مادران مطرح شد که انها نیز نظرات خودرا ارایه نمودند .

درمنطقه 1 باحضور 20 نفر از مادران به همراه کودکان فیلم زندگی زنبور عسل نشان داده شد

سپس پرسش و پاسخ انجام گرفت که کودکان داستان فیلم را به خوبی درک کرده بودند و راه ادامه زندگی این حشره مفید را بیان کردند

جمع بندی از نظرات مادران و کودکان را با کمک یکی از مادران انجام گردید که برای اینگونه اموزشها مفید خواهدبود   ازکلاس فیلم مستند  تهیه کردید. 

منطقه 2 . سرای محله شریف ،آموزشگر  خانم بهاره دریاب

گردهمایی در تاريخ 17 اذر ماه با همراهي خانم سارا اميني و با حضور ١٦كودك در آمفي تئاتر سراي محله شريف آغاز شد.براي جلب تمركز و توجه با كودكان بازي گروهي انجام شد،بعد در مورد چگونگي پيدايش ابر و باران به صورت پرسش و پاسخ به كودكان آموزش داده شد و در ادامه در كتابخانه سرا براي كودكان قصه خواني شد با موضوع آلودگي هوا.در پايان در حياط سرا زير باران با همراهي كودكان شعر خوانده شد و با تشكر گروهي از خدا براي نعمت ها از جمله باران اولين جلسه به پايان رسيد.

جلسه دوم در تاريخ ٩٨/٩/١٩ باحضور ٢١ كودك در مهد سراي محله شريف تشكيل شد.در ابتدا با كودكان بازي گروهي شد،در ادامه در مورد طبيعت ،زيست گاههاي مختلف ، حيوانات و عناصر مربوط به هر زيست گاه صحبت شد.كتاب چگونه از محيط زيست خود حفاظت كنيم براي كودكان همراه با توضيح تصاوير قصه گويي شد.داستاني در مورد زندگي سنجاب خوانده شد و در پايان با بازي گروهي و تشكر از خدا براي وجود قشنگي هاي محيط زيستشون و تكرار موضوع حفاظت از محيط زيست به پايان رسيد.

منطقه 3 مدرسه میقاتسارا امینی اموزشگر جلسه اول با حضور مادران شروع شد.

در ابتدا یکی از تکنیک های یخ شکنی برای آشنا شدن آموزشگر و مادران با هم را انجام دادند. در این بازی توپ به سمت هر فردی پرت می شد آن فرد باید توپ را می گرفت و نام خود را می گفت. بعد هر فرد باید نام یکی از مادران را می گفت و توپ را به سمت او پرت می کرد. پس از یادگرفتن نام همه مادران بازی را تمام کردیم.

  • فیلم او مادر ماست (زمین) نمایش داده شد. سپس در مورد محتوای فیلم با هم گفتگو کردیم.
  • در این مابین از آنها پرسیده شد که تعریف محیط زیست به آنها چیست؟
  • چگونه یک مادر، یک زن می تواند باعث تخریب محیط زیست شود و چگونه می تواند در حد توانایی خود در راستای حفاظت از محیط زیست نقش داشته باشد.
  • چرا نباید حیوانات را که مورد علاقه کودکان هستند را خرید؟ فیلمی در این مورد به نمایش گذاشته شد.
  • چرا ما مصرف گرا شده ایم و مصرف گرایی چگونه باعث تخریب محیط زیست می شود.

در نیمه دوم کارگاه داستان غول دودی خوانده شد و از مادران خواسته شد که نقش باد و غول دودی را بازی کنند. و سپس شعر غول بدبو خوانده شد و مادران با دست زدن همراهی کردند.

کارگاه دوم  با حضور مادران و کودکان در کلاس پیش دبستانی 1 شروع شد.

بیشتر مادران در  این جلسه شرکت کرده بودند.در ابتدا از آنها خواسته شد که کودکان نام مادر و مادران نام کودکشان را بگویند تا با هم آشنا بشویم.

سپس کتاب داستان هیولای سبز دنیا را نجات می دهد بلند خوانی شد. در این مابین  کودکان نظر خودشان را می گفتند و از آنها خواسته می شد که صدای حیوانات داخل کتاب را به همراه مادرهایشان تقلید کنند و مانند پرنده پرواز کنند . برای همین بلند شدند و داخل کلاس شروع به تکان دادن  دست هایشان به صورت بال زدن پرنده ها کردند.

 در وقت استراحت از مادر و کودکان پذیرایی شد. از آنها خواسته شد که پوست نارنگی و کاغذ شیرینی خود را به تفکیک در سبدهایی که وسط کلاس گذاشته شده است بریزند.

در مورد زباله های تر و خشک صحبت شد که پوست نارنگی زباله خشک است و کاغذ شیرینی قبل از اینکه به روغن آغشته شود زباله خشک بوده است.

دو سطل در میان کلاس به عنوان سطل زباله تر و سطل زباله خشک گذاشته شد. از قبل با روزنامه باطله چند توپ کاغذی درست شده بود.

در یکی از سبدها پوست نارنگی و در یک سبد دیگر گلوله های کاغذی گذاشته شد. به نوبت از هر کودک و مادری خواسته شد که پوست نارنگی و گلوله های کاغذی را در  سطل مربوطه پرتاب کنند و سایر کودکان و مادران آنها را تشویق می کردند.

 منطقه 4 :پارک القدیر ،اموزشگر خانم روز بهانی

جلسه در منطقه 4 با حضور ۴۵ مادر عزیز و پنج  کودک در سالن آمفی تاتر سرای محله شمیران نو برگزار شد ابتدا با معرفی و مقدمه ای از محیط زیست وجمعیت زنان همراه بیوگرافی کوتاهی از زندگی دکتر مه لقا ملاح برای حاضرین  کودکان انجام گردید.                                                                          

 جلسه دوم در منطقه چهار سرای محله الغدیر با  حضور تعداد زیادی از مادران و کودکان آموزش ادامه پیدا کرد کتاب خوانی و مشارکت کودکان در پاسخ به پرسشها،شعر خوانی کودکان، بازی گروهی با توپ  .                            

اهدای کتاب به کودکان برای تشویق ایشان به کتاب خوانی جلب توجه آنها به رعایت اصول محیط زیستی و آموزش کم مصرف کردن و صرفه جویی  و تشویق به بازی در طبیعت بدون صدمه زدن به آن.

 منطقه 5:سرای محله شهران .آموزشگر نگار میر سپاهی

در ابتدای جلسه یک داستان ، داستان حیات وحش ،  از سری داستانهای خاله طبیعت برای کودکان خوانده شد . بعد هم مسابقه ای بین بچه ها در دو گروه شش تایی برگزار شد که کلماتی که در داستان به خاطرشان مانده بود را میگفتند  هر کس تعداد بیشتری در ذهنش بود جایزه میگرفت

و در اخر هم با مادران اندکی که امده بودند در خصوص محیط زیست و انتخاب درست از کتابهای محیط زیستی برای کودکانشان صحبت  شد.

در جلسه روز سه شنبه نیز با کودکان جلسه را شروع کردیم . ابتدا یک بسته شکلات بین بچه ها پخش شد و بعد از  اینکه شکلات ها رو خوردند در خصوص آشغال شکلات باهاشون صحبت کردم و نباید با آشغال ریختن محیط زیست را آلوده کنند . بعد از آن ، کتاب داستانی در خصوص آشغال ریختن در خیابان و محل های زندگی برای کودکان خوانده شد بعد هم در زمینه بازیافت زباله توضیحاتی داده شد و فیلمی در این خصوص تهیه شده بود که متاسفانه به دلیل قطع بودن صدای ویدیو پرژکتور نتوانستیم برای بچه ها بزاریم .

یک مسابقه در خصوص موضوع کتاب و بازیافت زباله گذاشته شد و به چهار نفر از کودکان جوایزی داده شد ، بعد از آن شعر بازیافت را خواندیم به دلیل قطع صدای پرژکتور مجبور شدیم خودمون به همراه بچه ها بخونیم .دست زنان با همکاری بچه ها شعر را خواندیم .و در نهایت هم برای مادران  از ارزشهای  محیط زیستی و شوق فرزندان به خواندن چنین‌ کتابهایی عنوان شد .

یک نظر سنجی که اگر کسی در خصوص موضوعات محیط زیستی پیشنهاد داره که جلسه بعد با بچه ها صحبت بشه  ، انحام شد  چند تا از مادرها اشاره به آلودگی صوتی و طبیعت داشتند که به یاری خداوند برای جلسه بعد تلاش بر آن است در خصوص این دو موضوع صحبت شود.

منطقه 6:سرای محله جهاد :اموزشگر خانم سارا امینی و گلناز طلوعی

 .در مقدمه از تکنیک های یخ شکنی برای آشنا شدن گروه با یکدیگر  استفاده  شد. 

سپس فیلم او مادرمان زمین است نمایش داده شد.  از آنها حس لحظه ای خود را با دیدن فیلم پرسیده شد. تمامی به تخریب محیط زیست اشاره کردند و اینکه چقدر ناراحت کننده است.

از مدعوین سوال شد آیا شما به عنوان مادر و زن در این تخریب ها نقش دارید؟ پاسخ ها و عوامل بصورت ذیل می باشد

  • تمایل به داشتن ویلا در شمال که باعث جنگل تراشی و ایجاد سیل شده است.
  • تمایل به مد گرایی
  • خرید های بی جا و غیر ضروری
  • چشم و هم چشمی
  • جمع اوری وسایلی که دیگر لازمشان نداریم

خوشبختانه در این کلاس مادرانی بودند که به خاطر مهربانی و اخلاق مدار بودند بسیاری از وسایل و حتی غذای اضافه مهمانی هایشان به افراد نیازمند بخشیده می شد . تا زمانی که لباس کودکانشان کوچک نمی شد خرید های اضافی برای کودکشان نمی کردند و …که از آنها خواسته شد به ارتباط این بخشش در راستای حفاظت از محیط زیست فکر کنند که به صورت ناآگاهانه در این کار نقش داشته اند.تا آخرین دقایق به تعداد خانم های کارگاه اضافه می شد.

بیشتر زمان صرف  صحبت در مورد علل مصرف گرا شدن ما و  راهکارهای پیشنهادی از طرف خانم ها شد.

در اتمام کارگاه خانم هایی که مادر نبودند ابراز تمایل کردند که در کارگاه جلسه بعدی هم شرکت کنند.

در این جلسه  پس از آشنا شدن با کودکان کتاب چشم بادامی را که به صورت کارتی بود برای کودکان و مادران خوانده شد. این داستان در مورد سنجابی است که فراموش می کند گرده هایشان را کجا قایم کرده است که یکی از روش های رویش درخت در جنگل هاست. در زمان خواندن این داستان از کودکان در مورد داستان و اینکه چه می شود و چرا اینطور شد سوال پرسیده می شود و گاهی هم بعضی از قسمت های داستان به صورت نمایش توسط مادران و کودکان اجرا می شد.  

پس از بازی داستان آقای سطل زباله خوانده شد و در ما بین داستان سعی شد که بچه ها با زباله های خشک و تر بیشتری آشنا بشوند. و در آخر شعر غنچه خوانده شد و سپس به صورت نمایش چگونگی باز شدن غنچه و تبدیل به را با هم انجام دادیم.

منطقه 7 :شهر بانو دماوند ،آموزشگر خانم مشهدی

جلسه با قرائت شعر و سرود ومعرفی کتاب به مادرها و هدیه کتاب های محیط زیستی به بچه ها و ساخت کاردستی برای دوستی با محیط زیست تفکیک پسماند و آشنایی با قصه گویی برگزار گردید .و اینکه با آشناکردن مادرا ن ازطریق بازی و قصه می تونن به بچه مفاهیم مرتبط با محیط زیست را آموزش داد. 

منطقه 8 :سرای محله کرمان .خانم انوری  آموزش مادران و کودکان  در منطقه 8  با حضور مادران در سرای محله کرمان اجرا شد که در ابتدا بامعرفی جمعیت زنان و فعالیتهای آن سپس راهای کاربردی به مادر در به کار گیری اصول محیط زیستی و آموزش به کودکان از پایه و در ادامه کتاب خوانی با رویکرد محیط زیست از مجموعه داستانها خاله طبیعت.

 پیشنهاد ها ی گروه آموزشگران http://Environmental Training of the kids:

: استفاده از کتاب مبانی آموزش محیط زیست در فرهنک سرا ها برای استفاده در جلسات مادر و کودک

پیشنهاد آموزشهای عملی  مانند جمع آوری زباله،. کاشت دانه،

در پارک ها  پیشنهاد ساخت آشیانه برای پرندگان

تدارک نمایش های مختلف در این رابطه همراه با کودکان

کشیدن نقاشی های در ارتباط با طبیعت

گردش در پارک و آشنا نمودن در مورد  اجزای طبیعت

پیشنهاد قصه خوانی،و  بخش اجرایی در کنار آن

پیشنهاد اجرای اردوهای محیط زیستی تا کودکان با رفتن به داخل  طبیعت  خودشون شخصا مطالب را لمس کنند.

ضمنا لازم به ذکر است که برخی از مادران دوست داشتند که کتابهای محیط زیستی برای فروش برایشان برده شود  .

 

 

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه